Start arrow Aktualności arrow Informacja Banku Żywności

Menu witryny

Start
Aktualności
Władze Koła
Galeria
- - - - - - - -
Pochodnia
Szukaj
Informacja Banku Żywności Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Piotr   
17.08.2014.

Szanowni Państwo,

 W ostatnim czasie dotarły do nas niepokojące informacje związane z opóźnieniem w realizacji programu pomocy unijnej dla najuboższych obywateli Unii Europejskiej FEAD (Fund for European Aid to the Most Deprived). Najbardziej optymistyczny, możliwy termin rozpoczęcia wydawania produktów spożywczych przez Banki Żywności, ze źródeł programu FEAD, to według informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej koniec pierwszego kwartału 2015.

 Co jest przyczyną opóźnienia rozpoczęcia nowego programu przestoju w programach? Dlaczego nowy program pomocy unijnej nie został  jeszcze wdrożony?   

Nie ma tutaj jednej „winnej” instytucji. Za program FEAD w Polsce odpowiadają: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów oraz Agencja Rynku Rolnego. Instytucje te przygotowały projekt Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa i przesłały go w kwietniu do akceptacji Komisji Europejskiej. Komisja Europejska w tym tygodniu przysłała poprawki do projektu. Ponadto po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską projektu rozpocznie się proces krajowych procedur dotyczący przetargów i zamówień publicznych, które są czasochłonne.

 Zachęcam Państwa do śledzenia informacji na temat nowego programu FEAD na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – www.mpips.gov.pl, Agencji Rynku Rolnego – www.arr.gov.pl oraz naszej www.bzsos.pl.

 Tak długa przerwa między zakończonym programem PEAD a nowym jeszcze nie wdrożonym programem FEAD sprawi, że duża liczba osób nie zostanie objęta pomocą żywnościową. Nasz Bank stara się pozyskiwać żywność z innych źródeł, np. od rolników, dystrybutorów oraz producentów żywności, jednak zarówno ilość pozyskanych produktów, jak i ich rodzaj jest niewystarczający. Brakuje nam podstawowych artykułów takich jak mąka, mleko, makaron, kasze. Dlatego zachęcam Państwa do przyłączenia się do apelu Federacji Polskich Banków Żywności http://www.bankizywnosci.pl/3-n-1037/strona-glowna/opoznienia-we-wdrozeniu-programu-fead.html. Dobrze by było, gdyby Państwo informowali swoich darczyńców oraz lokalnych producentów i dystrybutorów o zaistniałym problemie oraz trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli podopieczni Państwa organizacji.

Joanna Galek

Koordynator ds. Odbiorców i Dystrybucji Żywności

Bank Żywności SOS w Warszawie

ul. St. Bodycha 97, Reguły, 05-820 Piastów I

tel. +48-22-7538500 fax +48-22-7230271

www: http://bzsos.pl/, Joanna.Galek@bzsos.pl

Bank Żywności SOS w Warszawie

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »